Twenty feature films in competition at Annecy, the world capital of animation

– Signe Baumane, Alain Ughetto, Alberto Vazquez, Anca Damian, José Miguel Ribeiro and Pierre Földes, among others, will compete for the Cristal 2022

Blind willows, sleeping woman by Pierre Foldes

After a fully online 2020 edition and the hybrid event that took place last year, the Annecy International Animation Film Festival (directed by Mickael Marin) returns to its usual scale – as befits the biggest global event of its kind – for its 41st edition which should take place from June 13 to 18. Following the revelation of the Mifa Pitches projects last week (read our news), it was the turn of the official selection of feature films (compiled by the artistic director Marcel Jean) unveiled last night, a line-up composed in particular of 20 titles (out of a hundred applications) spread over two competitions.

(The article continues below – Commercial information)

Eight European (co-)productions shine among the ten works in the running for the Cristal 2022 of the Official Selection, namely Blind willows, sleeping woman by Pierre Foldes (an adaptation of Haruki Murakami’s novel – read our news – produced by France, Luxembourg and Canada), Forbidden to dogs and Italians by the French director Alain Ughetto, Nayola by Portugal Jose Miguel Ribeiro (thus signing with his name the first animated feature film of his country, produced in association with Belgium, the Netherlands and France) and My love affair with marriage by Latvia Sign Baumane (also selected for the next international Tribeca Festival competition – read our article).

Jostling by their side, we find Charlotte by the French filmmaker Eric Warin and Canadian talent Tahir Rana (bringing together the production prowess of Canada, Belgium and France), Unicorn Wars by Spain Alberto Vazquezthe Franco-Luxembourgish co-production Little Nicholas by Amandine Fredon and Benjamin Massoubre (as a world premiere in a Special Screening at Cannes) and The Island [+see also:
film review
trailer
film profile
]
by Romania Anca Damian (well received at the Rotterdam Big Screen competition). These films will be opposed to various Japanese productions.

Five European (co-)productions steal the show among the ten feature films selected for the Contrechamp competition: My Grandfather’s Demons by the Portuguese pilot Nuno Beato, Yaya and Lennie – Walking Freedom [+see also:
film review
trailer
film profile
]
by Italy alessandro rak (screened on the Piazza Grande in Locarno last year) Aurora sunrise by Armenia Inna SahakyanFranco-Japanese production Dozens of Nords by Koji Yamamuraand Silver bird and rainbow fish by China Lei Lei (produced by the United States and the Netherlands). This is programming that reflects the highly globalized nature of animation today, featuring productions from Mexico, Algeria, Colombia, the United States and South Korea.

We should also mention a multitude of special screenings of feature films, in particular for The Pharaoh, the Savage and the Princess by Michael Ocelot (who is set to receive this year’s honorary crystal, alongside American actress Jennifer Lee), Franco-Belgian production My Father’s Secrets by Vera Belmont and blockbuster movie Minions: The Rise of Gru, which is to open the festival. And that’s without forgetting the first images that should come out of the long-awaited films Ernest and Celestine, the trip to Charabie by Jean-Christophe Roger and Julien Chheng, Puss in Boots: The Last Wishand Spider-Man: Through the Spider-Verse (Part One).

The selected feature films are:

Official selection

CharlotteEric Warin and Tahir Rana (Belgium/Canada/France)
Goodbye, DonGlees!Atsuko Ishizuka (Japan)
Forbidden to dogs and ItaliansAlain Ughetto (France/Italy)
Little NicholasAmandine Fredon and Benjamin Massoubre (France/Luxembourg)
The house of the lost on the capeShinya Kawatsura (Japan)
My love affair with marriageSign Baumane (USA/Latvia/Luxembourg)
NayolaJose Miguel Ribeiro (Portugal/Belgium/Netherlands/France)
Blind willows, sleeping womanPierre Foldes (Canada/France/Luxembourg)
The Island [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Anca Damian (Romania/France/Belgium)
Unicorn WarsAlberto Vazquez (Spain/France)

reverse shot

Aurora sunriseInna Sahakyan (Germany/Armenia/Lithuania)
Home is somewhere elseCarlos Hagerman and Jorge Villalobos (USA/Mexico)
Khamsa – The well of oblivionKhaled Chiheb (Algeria)
The other form (La otra forma)Diego Guzman (Colombia)
My Grandfather’s Demons (Os demónios do meu avô)Nuno Beato (Spain/France/Portugal)
Dozens of NordsKoji Yamamura (France/Japan)
Quantum CowboysGeoff Marslet (UNITED STATES)
Silver bird and rainbow fishLei Lei (USA/Netherlands)
Chun Tae-il: a living flameJun-pyo Hong (South Korea)
Yaya and Lennie – Walking Freedom [+see also:
film review
trailer
film profile
]
alessandro rak (Italy)

Special Screenings Out of Competition

Minions: The Rise of GruKyle Balda, Brad Ableson and Jonathan Del Val (US) (opening film)
The Pharaoh, the Savage and the PrincessMichael Ocelot (France)
Light yearAngus McLane (UNITED STATES)
No.7 Cherry Laneyonfan (Hong Kong)
The beast from the seaChris William (UNITED STATES)
My Father’s SecretsVera Belmont (France/Belgium)

(The article continues below – Commercial information)

(Translated from French)

Comments are closed.